Piloti vezou medaile v letecké akrobacii

Sezonu 2022 zahájily hned 2 soutěže v motorové a 1 soutěž v bezmotorové akrobacii. První soutěží byl v termínu 30. 4. – 1. 5. čtrnáctý ročník Mosteckého poháru v motorové akrobacii, kde reprezentoval Aeroklub Mladá Boleslav pilot Jan Sobotka. Jednalo se o jeho první ostrý start na závodech se speciálem Suchoj Su-29. Tento stroj má výkon 420 koní a dosahuje maximální rychlosti 440 km/h. Zvítězil v první povinné sestavě, ale drobné chyby v dalších 2 sestavách znamenají, že dosáhl na stříbrnou medaili v kategorii Intermediate.
Prvním kláním v bezmotorové akrobacii byl Pohár Moravy, který se konal 20. 5. – 22. 5. na letišti v Kyjově. Místní aeroklub velmi úspěšně reprezentoval pilot René Šuman s kluzákem ASK-21 a umístil se na druhém místě.
Třetí květnovou soutěží byl 29. ročník Karlovarského poháru v termínu 26. – 28. 5. na letišti v Toužimi. Akrobat Jan Sobotka vyhrál poslední z 3 sestav, v první se umístil velmi těsně na druhém místě, nicméně chyba v druhé sestavě znamenala konečné druhé místo.
Posledně jmenované závody byly pro kategorii Intermediate zároveň poslední možností pilotů porovnat své dovednosti s ostatními před mistrovstvím světa, které se koná v termínu 3. – 11. 6. 2022 v polské Toruni. Českou republiku budou reprezentovat Theodor Hučko se strojem Z-50LS, Luděk Prda se strojem Extra 300L a mladoboleslavský pilot Jan Sobotka se Su-29.