Základní informace

Letiště Mladá Boleslav (LKMB) najdete na jihozápadním okraji města. Tato pro aeroklubové letiště netypická poloha mu přináší výhodu snadné dosažitelnosti a spoustu nevýhod vyplývajících s těsného sousedství s městskou aglomerací.

Ve směru od Prahy je letiště těsně za obcí Bezděčín resp. na stejnojmenném sjezdu z „dálnice“ Praha – Liberec, totéž platí ve směru od Nymburka a Mělníka. Pro ostatní případy, od Jičína, České Lípy a Liberce je letiště ve směru na Prahu před obcí Bezděčín. Jinak se lze dostat na letiště z centra Mladé Boleslavi za 15 minut pěšky nebo pomocí MHD.

Charakter letiště je typický pro všechna sportovní letiště u nás, tj. travnaté dráhy umožňující provoz prakticky všech letadel pro bezmotorové i motorové sportovní létání a občas i jiných. Díky dvěma vzletovým a přistávacím drahám jej jen velmi nepříznivé povětrnostní podmínky vyřadí z provozu a pískové podloží rovněž umožňuje prakticky celoroční provoz. Vznik Mladoboleslavského letiště v této lokalitě spadá na přelom čtyřicátých a padesátých let, kdy poplatno době různě měnilo svoji podobu, rozlohu a působnost, až do dnešní podoby veřejného vnitrostátního letiště.